wtorek, 28 lutego 2012

Kolory w ogrodzie

"Kolory w ogrodzie – najczęstszym błędem, jaki popełniamy jest kupowanie pojedynczych roślin bez wcześniejszej ogólnej koncepcji. Przez to przypadkowo wybieramy drzewa i krzewy o różnych barwach i fakturze liści, niedopasowane do siebie, a przecież to właśnie one tworzą szkielet kompozycji ogrodu. Dlatego ważna jest znajomość zasad łączenia barw i stosowanie tych zasad w naszym ogrodzie.
Kolory w ogrodzie – najczęstszym błędem, jaki popełniamy jest kupowanie pojedynczych roślin bez wcześniejszej ogólnej koncepcji.
Kolory w ogrodzie – najczęstszym błędem, jaki popełniamy jest kupowanie pojedynczych roślin bez wcześniejszej ogólnej koncepcji.
Właściwy dobór kolorów zapewnia harmonijną kompozycję ogrodu. Najbardziej bezpieczne są kompozycje w jednej tonacji, lecz to nie daje pełnej satysfakcji. Należy jednak pamiętać, że nagromadzenie zbyt wielu kolorów może sprawiać wrażenie chaosu.

Jakie kolory roślin wybierać?

Zasadą, jaką należy się kierować w doborze kolorystyki to łączenie kolorów na podstawie koła barw. Ponieważ w ogrodzie dominującym kolorem jest zieleń i jej odcienie, barwy kwiatów i liści dobierzmy względem stylu domu, przyszłego ogrodu i efektu, jaki chcemy uzyskać dzięki nim. Przyjmując, iż budynek jest w tonacji zimnej, kolory ogrodu powinny być także zimne, a tylko częściowo "ocieplone" na przykład niskim podszyciem bylin i kwiatami krzewów. Przyciągną wzrok, ale nie zagłuszą harmonii zimnych kolorów.

Koło barw to podstawa

Kolory podstawowe z koła barw to żółty, czerwony i niebieski. Kolory pochodne, tworzą się przez mieszanie ze sobą kolorów podstawowych: zielonego, fioletowego i pomarańczowego. Zestawiając te barwy w szereg, albo rozmieszczając je na obwodzie koła otrzymamy skalę barw tęczy. Pod względem estetycznym prawidłowe połączenia kolorów uzyskamy poprzez zestawienie ze sobą kolorów podstawowych, czyli – niebieski z czerwonym, czerwony z żółtym, żółty z niebieskim lub wszystkie trzy razem. Są to połączenia ostre, silnie kontrastujące. Również kontrastujące są zestawienia barw leżących na kole naprzeciw siebie, a więc kolor czerwony z zielonym, niebieski z pomarańczowym, albo żółty z fioletem. Jednak te zestawienia uważane są za najbardziej harmonijne i zalecane. Źle widziane jest łączenie barw sąsiadujących najbliżej, np. czerwonego z pomarańczowym, fioletu z czerwienią, a najgorzej – barw złożonych pierwszego stopnia z barwami złożonymi drugiego stopnia, np. niebieskiej z niebiesko-fioletową, czerwonej z czerwono-pomarańczową.
Jak działają barwy kwiatów?
Wszystkie barwy posiadają różnego rodzaju oddziaływanie, zarówno na nasze samopoczucie jak i kontekst przestrzenny ogrodu. Barwy ciepłe takie jak żółty czy pomarańczowy przybliżają optycznie, pochodne niebieskiego oddalają. Kolory czerwony i zielony są neutralne. Odcienie jasne dodają lekkości, natomiast barwy ciemne odbierane są jako "ciężkie". Kolor niebieski działa uspokajająco i daje wrażenie chłodnej świeżości. Kwiaty kwitnące na niebiesko: cebulice, szafirki, krokusy, niezapominajki, barwinki, goryczka, ostróżki, lobelie, szałwia, dzwonki, chabry, farbownik niebieski, kocimiętka, żeniszek, a z krzewów: lilak (bez), hortensje.
Kolor żółty daje wrażenie ciepła i słońca nawet w pochmurne dni. Kwiaty kwitnące na żółto: ranniki zimowe, żonkile, jaskry, krokusy, pięciornik, kaczeńce, słonecznik, nasturcje, nagietki, aksamitki, rodniki, słoneczniczek szorstki, słonecznik, z krzewów: oczar, forsycja, mahonia pospolita, złotlin, pigwowiec, dziurawiec kielichowaty. Ogniste kwiaty w kolorze pomarańczowym ożywią i ogrzeją każdą kompozycję. Kwiaty kwitnące na pomarańczowo: krokusy, aksamitki, liliowce, nasturcje, nagietki, rudbekie, z krzewów to pigwowiec, azalie, różaneczniki. Kompozycja w kolorze białym daje uczucie świeżości i chłodu a przy tym jest pełna elegancji.
Kwiaty kwitnące na biało: przebiśniegi, narcyzy, konwalie, margaretka majowa, niezapominajki, stokrotki, juka ogrodowa, kosmos, goździk siny, dzwonki, rumianek, z krzewów: magnolia, pieris kwiecisty, laurowiśnia wschodnia, żylistek, głóg, bez czarny jaśminowiec. Kolor czerwony z kolei może wydawać się zbyt wyrazisty i "krzykliwe", ale warto go uzupełniać kolorem białym, różowym lub niebieskim.
Kwiaty kwitnące na czerwono lub bordo to: mak, stokrotki, kosmos, tawułki; krzewy to głóg, krzewuszka cudowna. Kolor różowy dobrze wygląda w zestawieniach z kolorem niebieskim, lila, fioletowym i białym. Zestawienie koloru białego z różowym daje wrażenie świeżości i lekkości. Kwiaty kwitnące na różowo: wawrzynem, floksy, stokrotki, dzwonki, kosmosy, tawułki, margaretki, goździk siny.
Krzewy i drzewa kwitnące na różowo: magnolia, wiśnia japońska, tamaryszek , głóg, hortensje, lilak (bez), krzewuszka cudowna, dereń. Kolor fioletowy, lubiany przez romantyków, najlepiej wygląda w połączeniu z kolorem różowym. Kwiaty kwitnące w kolorze fioletowym i lila: sasanki, krokusy, fiołki, lawenda, liatra kłosowa, heliotrop, funkia, kosmos. Krzewy: budleja, lilak, hortensje, fuksje.
Gra kolorów jest bardzo ważna. Możemy krzewy czy kwiaty pogrupować w jednym odcieniu, możemy też je skontrastować. To zależy od naszych upodobań. Kolory pomagają nam uzyskać określone cele. Warto je mieszać i tworzyć w ogrodzie różnorodność kolorystyczną.

Żródło: http://ogrod.wieszjak.pl/projektowanie-ogrodow/227155,Kolory-w-ogrodzie.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz