Co zrobić kiedy kończymy budowę domu a zastała nas zima. Ociepliliśmy budynek ale nie zdążyliśmy go otynkować. Czy przed zimą można zrezygnować z otynkowania wykonanego ocieplenia?
Tak zabezpieczona elewacja wytrzyma na pewno do wiosny. Wtedy, jak najszybciej należy położyć tynk, oczywiście, jeżeli warunki pogodowe na to pozwolą. Należy pamiętać, że właściwy dobór warstwy wykończeniowej ocieplenia jest bardzo ważny i powinien zostać przeprowadzony m.in. w oparciu o obliczenia cieplno-wilgotnościowe dla ocieplanej ściany, z uwzględnieniem warunków, w jakich użytkowany będzie układ ociepleniowy.
Na rynku dostępna jest cała gama rodzajów i kolorów tynków, z których można wykonać wyprawę tynkarską. Godne polecenia są tynki mineralne lub akrylowe. Z tym, że mineralne zaleca się wtedy, gdy stosujemy wełnę jako materiał termoizolacyjny, natomiast akrylowe przeznaczone są na styropian. Tynki silikatowe i silikonowe choć droższe od mineralnych i akrylowych, polecane są zarówno na systemy ociepleń ze styropianem jak i wełną. Wykorzystuje się je na elewacjach, dla których wymagane jest zachowanie swobodnego przepływu pary wodnej, oraz na znajdujących się w strefach o znacznym zanieczyszczeniu powietrza.
Każdy z wymienionych tynków przed ich położeniem wymaga zastosowania, właściwego podkładu. Jeśli jednak zdecydujemy się na użycie tynku silikatowego, bądź silikonowego, wówczas należy użyć podkładu dla nich właściwego. Podkłady, oprócz wspomnianej funkcji zabezpieczającej, redukują chłonność podłoża i ułatwiają nakładanie tynku.
Źródło: Atlas "
Żródło: http://budowa.wieszjak.pl/materialy-izolacyjne/292546,Czy-mozna-zostawic-na-zime-ocieplony-ale-nie-otynkowany-budynek.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz