poniedziałek, 27 lutego 2012

Jakie ogrodzenie wybrać?

Stawiając ogrodzenie, oczekujemy żeby nie tylko nas chroniło, ale także cieszyło oko, pasując do całości domu. Płot oddziela nas od hałasu i spalin, utrudnia nieproszonym gościom wstęp na posesję. Powinien współgrać z architekturą domu i podkreślać jego charakter.
Na rynku mamy szeroki wachlarz systemów ogrodzeniowych. Od tych standardowych do coraz bardziej nowoczesnych, a nawet zautomatyzowanych (bramy przesuwne). Zróżnicowanie materiałowe także jest ogromne.
Ogrodzenia betonowe
Z prefabrykowanych płyt o ażurowej lub litej formie, najczęściej wykorzystywane do ogradzania działek przy domach jednorodzinnych lub przy zakładach produkcyjnych. Wykonane w formie odlewu, mocowane za pomocą zasuwy na słupach także wykonanych z betonu. Niska estetyka, duża wytrzymałości na warunki atmosferyczne, trwałość, stosunkowo niska cena. Różnorodność form i wzorów. Za ich pomocą można szybko i łatwo budować ogrodzenia.

Ogrodzenia drewniane
Drewniane ogrodzenia buduje się za pomocą sztachet (płaskich lub profilowanych), żerdzi i bali. Kiedy decydujemy się na ogrodzenie z samego drewna, wtedy wszystkie jego elementy trzeba starannie przygotować - zabezpieczyć przed wilgocią, chorobami i pleśnią. Można to zrobić za pomocą pokostu lub impregnatu do drewna, można też pomalować je farbą. Ogrodzenie drewniane może być płotem ze zwykłych sztachet, desek lub bali drewnianych, oraz takim, w którym przęsła są betonowe, kamienne lub z cegły, wypełnionych drewnem.
Ogrodzenie kamienne, w formie muru
Kamień jest materiałem trwalszym, ale i droższym. Do budowy ogrodzeń używany jest kamień łupany, cięty, oraz kamień polny i rzeczne otoczaki. Z kamieni buduje się często słupki i cokoły ogrodzeń wypełnionych innymi materiałami.

Stawiając ogrodzenie, oczekujemy żeby nie tylko nas chroniło, ale także cieszyło oko, pasując do całości domu. Płot oddziela nas od hałasu i spalin, utrudnia nieproszonym gościom wstęp na posesję. Powinien współgrać z architekturą domu i podkreślać jego charakter.
Ogrodzenia metalowe
Ogrodzenia kute - są wyrobami kowalstwa artystycznego. Można zamówić płot według gotowego wzoru lub na indywidualne zamówienie. Ważny jest sposób łączenia poszczególnych elementów metalowego ogrodzenia. Tańszą formą ogrodzenia z metalu są odlewane w formach płoty żeliwne. Ich powierzchnia pokryta jest farbą, co zapobiega korozji. Metalowe ogrodzenia produkują też zakłady ślusarskie, wykorzystując do tego gotowe elementy stalowe, które zespawane tworzą bramy i furtki. Najpopularniejszym ogrodzeniem metalowym jest siatka, gdyż jest ona wszędzie dostępna i łatwa w montażu. Mocuje się ją do słupków osadzonych w betonowych fundamentach. Najczęściej siatkę produkuje się z drutu stalowego ocynkowanego, malowanego proszkowo lub powlekanego.

Ogrodzenia ceramiczne
Z cegły klinkierowej, cegły licówki. Po wybudowaniu ogrodzenia warto pokryć jego powierzchnię preparatem hydrofobowym zapobiegającym nasiąkaniu cegieł wodą (wilgoć jest wrogiem tego materiału)
Zielone ogrodzenia
Wykonane na zasadzie trejażu lub murku oporowego w połączeniu z roślinnością pnącą; żywopłoty cięte geometrycznie lub o swobodnej formie. Idealnymi krzewami na żywopłoty są rośliny liściaste (berberysy, karagana syberyjska, ognik szkarłatny, pigwowiec pośredni, róża dzika, irga). Jako żywopłot doskonale sprawdzają się także krzewy iglaste (jałowce, kosodrzewina, sosna czarna, świerk kłujący, żywotnik, cis pospolity, modrzew).
Żródło: http://ogrod.wieszjak.pl/wyposazenie-ogrodu/227132,Jakie-ogrodzenie-wybrac.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz