wtorek, 28 lutego 2012

Róże – sposób pielęgnacji

" Róże nie należą do bardzo wymagających krzewów. Dobrze rosną na glebach piaszczysto-gliniastych, lekkich, z dużą ilością próchnicy. Róże nie lubią gleb mokrych, zimnych, ciężkich.
Róże nie należą do bardzo wymagających krzewów.
Róże nie należą do bardzo wymagających krzewów.
Róże są jednym z najbardziej popularnych krzewów sadzonych w ogrodach. Znanych jest około 200 dzikich gatunków oraz 20 tysięcy odmian szlachetnych. Posiadają przeróżną wielkość (od kilkumetrowych po miniaturowe odmiany), pokrój (z pędami wiszącymi lub wyprostowanymi), rodzaj kwiatów (wielkokwiatowe, wielokwiatowe, pełne, itp.), jednakże sposób pielęgnacji jest podobny dla każdego rodzaju.

Kiedy najlepiej sadzić róże

Najlepszym terminem na sadzenie róż o nagich korzeniach jest okres jesienny. Może przypaść także na wiosnę. Róże pojemnikowe mogą być sadzone w trakcie całego roku. Bardziej szczegółowe informacje dotyczące sposobu sadzenia znajdziemy na dołączonej do roślin etykiecie.

Nawożenie

By krzewy obficie kwitły, należy je wspomagać nawozami wieloskładnikowymi, zawierającymi azot i potas. W drugiej połowie sierpnia powinno się zaprzestać nawożenia azotem.

Przycinanie róż

Kolejnym niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest zabieg przycinania. W ten sposób formujemy pokrój rośliny i przyczyniamy się do obfitego kwitnienia. Cięcie wykonujemy na wiosnę, mając pewność, że nie nadejdą już niskie temperatury mogące uszkodzić krzewy.
Najlepsza na to pogoda to suchy słoneczny dzień. Niezbędnym narzędziem do cięcia jest ostry sekator, który nie pozostawi postrzępionych pędów. Należy przycinać przede wszystkim róże bukietowe i wielkokwiatowe. Przycina się wszystkie pędy na 3 lub 4 oczka. Ważne jest, by cięcie było ukośne. Róże pienne tnie się podobnie jak krzewiaste, zwracając uwagę na formę korony. Róże rabatowe i pnące wymagają jedynie prześwietlenia. Głownie usuwa się chore i przemarznięte pędy. Poza cięciem wiosennym należy pamiętać o ciągłym usuwaniu dzikich pędów, które osłabiają krzew. Po wykonaniu zabiegu, rany należy posmarować specjalistyczną maścią ogrodniczą, zabezpieczającą rośliny przed infekcją.
W okresie kwitnienia, powinniśmy pamiętać o usuwaniu przekwitłych kwiatów (tniemy nad pierwszym od góry pięciolistkowym liściem). W ten sposób wydłużamy okres kwitnienia krzewu. Podlewając roślinę, pamiętajmy, aby strumień wody skierowany był wprost na podłoże, a nie na liście. Nie zapominajmy także o częstym spulchnianiu podłoża, co pomaga w dostarczaniu roślinie tlenu.

Zabezpieczenie róż przed zimą

Przed nadejściem zimy, na przełomie listopada i grudnia, różę należy zabezpieczyć przed niskimi temperaturami. Najprostszym sposobem jest usypanie kopczyka wokół rośliny z kory, torfu, kompostu bądź obornika. Pienne formy są bardziej narażone na przemarzanie. Dlatego też należy taką różę dokładnie owinąć, na przykład słomą, gałązkami lub lnianą. Do róż najbardziej odpornych na niskie temperatury zaliczamy róże parkowe oraz okrywowe , które nie wymagają okrywania.

Jak rozmnożyć róże?

Jeśli chcemy powiększać swoje różane kolekcje, możemy wypróbować jeden z najprostszych sposobów rozmnażania róż, często stosowany przez amatorów ogrodnictwa, jakim jest sadzonkowanie. Polega ono na wytworzeniu sadzonek długości 10 cm z pędów bocznych. Następnie umieszcza się je w głębokich doniczkach wypełnionych piaszczystym podłożem złożonym z torfu i piasku w proporcjach pół na pół. Aby ułatwić ukorzenianie się sadzonek, przed posadzeniem warto je zanurzyć w preparacie do ukorzeniania. Tak przygotowane doniczki okryte folią z sadzonkami należy przechowywać w chłodnym miejscu. Wiosną ukorzenione sadzonki sadzi się na zagon. Do bardziej skomplikowanych metod należą: rozmnażanie przez odkłady oraz szczepienie.
Jeżeli tylko zastosujemy wymienione zabiegi pielęgnacyjne, rośliny z pewnością odpłacą się wspaniałym rozwojem i kwitnieniem, upiększając nasz ogród.
Autorzy:

Żródło: http://ogrod.wieszjak.pl/rosliny-ogrodowe/226621,Roze--sposob-pielegnacji.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz